Kultura

Pane prezidente...

20. prosince 2011 v 19:27
Jak jistě všichni víte, včera se stala událost, která ochromila celé Česko. Umřel náš první demokratický prezident Václav Havel. Nehodlám se tu pouštět do jeho kritiky, ačkoliv vím, že nebyl svatý a nebylo všechno tak ideální, jak si všichni myslí. Mrzí mě, že většina lidí brečí nad jeho smrtí a ani pořádně neví, co vlastně kdy a jak udělal. Já vím, že nebyl dokonalý, že provedl také spoustu chyb, ale dokázal věci, které nikdo jiný nedokázal. Dokázal přesvědčit lidi, aby se sebrali a nenechali sebou vláčet. Aby se lidi spojili, přestali si nadávat, urážet se, udávat se... Jenže bohužel ne všechno dopadlo tak jak bylo zamýšleno a ani Havel nezabránil tomu, co se děje dnes. Nevím proč mi zní v hlavě od včera tahle písnička.
Přijde mi, že ta písnička to dokonale vystihuje. Václav Havel dokázal spoustu věcí, dobrých i horších, o kterých se nemluví, ale byla to osobnost a proto jí všichni uznávali. S ním jsme přišli o symbol svobody, o kus naší historie. Mám pocit, že bych měla vlétnout na Václavák s klíčy a začít v jeho odkaze všechny lidi chytat za ruku a bouřit se proti dnešní době. To je to nejcennější, co nám mohl přinést, ten pocit, že s tím můžeme něco dělat. A za to pane Prezidente děkuji. Možná se jednou všichni zase ve Vašem duchu chytneme za ruce...
Držte nám nahoře palce...

Román pro muže

5. listopadu 2011 v 10:00

Žánr:
komedie/drama
Režie: Tomáš Bařina
Scénař: Michael Viewegh
Rok výroby: 2010
Země výroby: Česká republika
Hrají:
Miroslav Donutil (Cyril)
Vanda Hybnerová (Anet) Miroslav Vladyka (Bruno) Táňa Pauhofová (Tali)
Jan Budař (René)
Filip Čapka (Shimi)


Recenze ČSFD
Román pro muže vypráví příběh tří sourozenců - Cyrila, Bruna a Anety. Pevné pouto, které se mezi nimi utvořilo po tragické smrti rodičů, kdy starost o výchovu mladšího bratra a sestry převzal výrazně starší Cyril, prochází zvláštní zkouškou. Sourozenci odjíždějí na tradiční výlet do hor v zádech se stínem neodvratně se blížící Brunovy smrti. Výlet, který má být jakousi cestou posledních splněných přání - včetně tajných erotických fantazií, se však mění v tragikomickou konfrontaci základních hodnot a životních postojů.

Trailer
Moje recenze
Miroslav Vladyka v roli stydlivého trošku přitroublého Bruna, Vanda Hybnerová coby uspěchaná konzervativní novinářka Anet a Miroslav Donutil coby arogantní a přidrzlý Cyril, který se snaží zapomenout, jak kdysi vyrůstal. Opravdu nesourodá sourozenecká trojice, když se k ním navíc přidá Táňa Pauhofová coby krásná, mladá, rozverná, hravá a trošku hloupoučká Tali, není o komické situace (ovšem někdy až moc umělé) nouze. Film je celkem dobře natočený, pěkná muzika, pěkné okrajové scény jako krajina, lyžování, slušné herecké výkony. Co víc si přát. Přeci jen mi tam prostě něco chybí. Takovéto něco, ta jiskra, to co Vás zarazí do sedaček. Film je to pěkný, Miroslav Donutil někdy dobrými někdy horšími hláškami nešetří a dvojice Jan Budař a Filip Čapek coby trošku blbci jsou taky celkem k smíchu, ale prostě mi tam chyběl nějaký pořádný děj, něco pořádného, možná je to tím, že jsem od toho čekala něco víc. Každopádně film doporučuji, obzvlášť pro milovníky Viewegha, i když tenhle film je kromě vtipných scén přeci jen o něco více laděn do emocí a atmosféry než jiné filmy podle Viewegha. A popravdě zamilovala jsem se do té hudby nejen z traileru :)
Hodnocení
/10


 
 

Reklama