Do Vánoc zbývá 11 dní

13. prosince 2010 v 0:16
Jeden den jsem přeskočila, holt se nedá nic dělat, ale dávát po půlnoci adventní článek je trošku hloupé...
Dnes je tedy svátek Lucie a proto Vám přináším nějaké povídání o sv.Lucii :) A jako bonus za včera malý příběh z dětského časopisu Srdíčko, máme ho doma po babičce a byl to skvělej časopis, kam se hrabou ty dětský dneska :)

Svatá Lucie
Svatá Lucie bývá líčena jako dcera bohatých a vznešených rodičů. Legenda vypráví, že se rozhodla pro panenský život, všechny nabídky k sňatku odmítala a svůj majetek rozdala chudým. Jednou si prý dokonce vypíchla oči, aby tak odradila dalšího z nápadníků, ale jako zázrakem jí byl zrak vrácen. Zklamaný a odmítnutý pohanský nápadník jí udal jako křesťanku a Lucie byla odsouzena k prostituci ve veřejném domě. Stráže, které měli za úkol jí tam odvést, nedokázali se svatou Lucií hnout z místa. Nakonec jí podřízly hrdlo mečem a svatá Lucie kolem roku 304 zemřela.

Svatá Lucie je patronkou švadlen, kočích, sklenářů a brousířů. Je vzývána proti krčním chorobám a nejčastěji bývá vyobrazena s mečem, se svítilnou a miskou, na které jsou vidět dvě oči.

V předvečer svátku svaté Lucie chodívaly "Lucky" kolem stavení. Věřilo se, že postavou velká, bíle oděná "Lucka" chodila s nožem a dětem, které se o adventu nepostili, chtěla rozpárat břicha.
Někde chodilo po staveních Lucek více a děti, které se uměly hezky pomodlit obdarovávaly, ostatním hrozily metlou.

Svatá Lucie byla chápána také jako ochránce proti čarodějnicím. Na Moravě se proti čarodějnicím chránili tak, že od svátku sv. Lucie až do Božího narození odhodili jedno poleno dříví a takto odhozenými na den Božího narození zatopili.

Svátek sv. Lucie patřil především ženám a dívkám a snad aby si trochu odpočinuly, nesměly v tento den prát ani příst. Věřilo se, že té přadleně, kterou by Lucka přistihla při práci, naplnila by komínem světnici prázdnými vřeteny a ty by musela obratem napříst. Na Valašsku dokonce vynášely přadleny své kolovraty ze světnice na půdu. Nezřídka se za Lucky převlékali sousedky a kontrolovaly jiné, zda nepředou či nederou peří. Těm, které přistihly při draní rozfoukaly peří po celé světnici a těm, které předly rozmotaly napředené nitě.

Jak se to čertovi Špuntovi nepovedlo
Bylo před svatým Mikulášem. Lucifer v pekle se díval na kalendář a zlostně odplivoval. Potom prohlížel černou knihu. Zavolal si čerta Špunta a pravil: "Letos je na tobě řada, abys doprovázel tam toho shora na jeho cestě po všech dědinách. Vyprav se tedy nahoru k zlaté bráně a vezmi si pořádnou metlu na darebáky a nepořádné kluky."
Černý Špunt se zatvářil jako by kousal šťovík. Podle starého řádu a pekelné povinnosti musil jít s tím svatým. Vybral si tedy největší metlu, švihl s ní vzduchem, že až zahvízdala a šel. Věděl od bratrů, že to není nic příjemného. To sice znal, že může nakládat darebům na záda podle chuti.
m
Ale také věděl, že bude klukům jen pro smích a pro legraci. Přemýšlel tedy, jak to navléci, aby ho ten svatý vrátil domů a poručil peklu poslat na cestu jiného rohatého. Přemýšlel, vymýšlel, až mu zahrálo zelené světlo v očích. Nápad už měl a jak se blížil k zlaté bráně, začal kulhat jako starý kozel, který už nemůže na nohy. A čím víc se blížil k cíli, tím bylo kulhání větší a chůze pomalejší.
Konečně došel a přecházel venku před branou. Svatý Petr vyhlédl okénkem a když ho spatřil, povídal svatému Mikuláši:"Dnes budeš mít sebou pěkného čerta. Kulhá až hrůza."
Svatý biskup se usmál a pravil:"Však já znám ty černé ptáky. Každý se chce vyzout ze své povinnosti. Přetvařuje se, bratře, ale pomohu mu na nohy, že mu potom ani nestačíme."
Potom vyšel ze zlaté brány. poručil čertovi, aby vzal nůši, kterou vynesli nebeští košiláčkové a vykročil s andělíčkem na dalekou pouť. Čert se vlekl za nimi. Hrozně kulhal a šel hlemýždím krokem.
Svatý Mikuláš si pročísl rukou dlouhé bílé vousy a bručel:"Takhle bych se s ním dostal dolů mezi děti až někdy po Novém roce. A to přece nejde."
Posečkal na čerta a pravil:"Musíš přidat do kroku!" Čert však zamumlal, že nemůže, že to jinak nejde.
"No, když to nejde, tak to nejde," povídal svatý Mikuláš. "Ale nedorazíme-li dnes dolů, bude to s tebou špatné. Rozhlas tamodtud hlásil dětem, že je Honza dosud někde v pohádce, ale zítra že se určitě vrátí a zůstane už doma a bude hrát pimprlata."
Čert po této zvěsti natáhl uši, vyvalil oči a zabečel strachem jako kozel. honzy se bál. Věděl, jak umí prohánět čerty, když se u nich někde objeví ve vsi.
"Tak se rozhodni!" pokračoval svatý Mikuláš. "Nechceš-li dostat od Honzy na hřbet, musíme dorazit dolů, dokud ten silák není doma. Zítra by už bylo pozdě a jistě bys neušel jeho pomazánce."
Čert se otřásl strachem a podrbal se na zádech, jako by tam už cítil Honzovu hůl. Věděl, že svatý nelže. Však jim knížepán říkal v pekle, že lidé nahoře mají rozhlas a že díky němu všechno vědí a znají.
Co tedy dělat? - Nechal přetvářky a klamu a vykročil tak rychle, že mu svatý s andělíčkem sotva stačili.
Andělíčkovi sedl úsměv na rtíky a Mikuláš se zasmál do bílých vousů. Měl radost, jak se mu to povedlo.
Svatý Mikuláš se tak dostal dolů ještě před večerem a rozdal dětem svou nadílku. Čert sice také rozdával dost a dost metlou, ale ještě víc sklidil sám od mnohých hodných dětí posměchu, kteří si z něho tropili švandu, protože věděli, že na ně jeho metla nemá práva, když se celý rok dobře učili, byli hodní a poslušní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mniška Mniška | Web | 13. prosince 2010 v 9:11 | Reagovat

Hezké. Podobný osud měla i sv. Kateřina, jestli se pamatuji správně, jeden nápadník, kterého odmítla, ji také udal a zahynula kvůli němu. Tu pohádku, jesli to tak můžu napsat, jsem ještě neslyšela, je pěkná.

2 Fleur Fleur | Web | 13. prosince 2010 v 17:08 | Reagovat

bože to s tou Lucií je trochu morbidní, jak si vypíchla ty oči :D no nic .D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama